piątek, 2 kwietnia 2004

dystans

Myślę, że każdy z nas pragnie spokoju, pogody ducha, harmonii, pewności siebie i swoich działań, wolności i miłości, lub tylko kilku z nich.

Aby o tym mówić potrzebne jest zrozumienie istoty i zasady działania dystansu. Dystans jest pojęciem, które zwykle kojarzy się z ekscentrycznością, ostrożnością, jakimś bliżej nieokreślonym chłodem. Mówimy: "to taki zimny człowiek, wszystkich trzyma na dystans", "ma poważne podejście do życia, na wszystko patrzy z dystansem", itp. Mówimy też: "jeśli spojrzysz na tę sprawę z dystansem nie wyda Ci się taka bolesna i trudna".

Stań bardzo blisko ściany. Przyjrzyj się dokładnie temu co widzisz. Maleńki kamyk, rysa, niewielka wypukłość, dziurka. Zajmują całe Twoje pole widzenia. Są bardzo bliskie i duże. Jeśli zrobisz dwa kroki w tył, może zobaczysz jeszcze mały kamyk i rysę, lecz także fragment obrazu wiszącego na ścianie. Masz coraz lepszy i pełniejszy widok. Z przeciwległego końca pokoju nie zobaczysz już kamyka. Wiesz, że nadal tam jest, ale teraz gdy zobaczyłeś cały obraz i zegar nie wydaje Ci się już taki interesujący.

W wolnej chwili stań przed domem, przed jakimkolwiek domkiem z ogródkiem. Jeden kamień, okno, okno i drzwi, cała ściana, budynek z dachem, domek z ogródkiem: drzewa, płot, zielony trawnik i kwiaty, domek z ogródkiem w górach: pejzaż wokoło, inne domy, wysokie drzewa, góry w oddali i chmury. Zobacz związki między nimi. Sposób w jaki okno łączy się ze ścianą, płot z domem, sposób w jaki mały domek z ogródkiem łączy się z pejzażem... Te związki pozwalają zrozumieć istotę kamyka, pozwalają na objęcie jego lokalizacji w coraz większej całości.

Dystans pozwala na zobaczenie elementu w kontekście całości. Na zobaczenie problemu w kontekście całości. Pozwala zrozumieć jak mały, choć ważny jest dany element (problem). Łatwiej go wtedy rozwiązać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz